

Rear Differential Mount Bushing for Infiniti G37 06-13 - -
Brand:
Megan RacingCategory:
SuspensionMPN#: MRS-NS-0305-III
- Regular price
- $77.00
- Regular price
-
- Sale price
- $77.00
- Unit price
- per

Aftermarket Performance Sales Tech
Need help? Verify fitment, get personalized product recommendations, and optimize your build with a sales tech.
Call us: 1-866-266-1941
Factory bushings are made from rubber compound, which deteriorates over the years. OEM bushings become softer, therefore becoming less capable of resisting the forces being placed on them.
Megan Racing bushings on the other hand are 20%-30% stiffer and do not deteriorate in performance over time. The benefit of the increased stiffness will improve driver control of vehicle.
- 150% Harder that stock bushings
- Made with high-strength and anti-craking rubber material
- Rubber viscosity is around 2000KGS
- 1 pc/set
- Professional installation recommended, pressed in tools required
About Megan Racing
Megan Racing was founded on the belief that the goal of the automotive enthusiast should not be limited by the size of one’s wallet, but rather on their heart and passion for motor-sports. Our products are designed with performance, durability and especially the budget of the driver in mind.


Let us help find the wheel setup right for your vehicle!
Do you want to find matching rear wheels?

<Beta V2.0>
Find the right wheels for your ride!
Find the right wheels for your ride!
With thousands of wheel options in our catalog, let the team at throtl help you find the right wheels that fit both your budget and your car.
Vehicle
Size & Brand

Let us help find the wheel setup right for your vehicle!
Select Your Vehicle
What are you shopping for?
(EDIT)
Square?
A square wheel setup refers to having all four wheels with the same dimensions
Staggered?
You have different-sized wheels on the front and the back
Shopping for all four wheels today?
Select Size & Brand

Rear Differential Mount Bushing for Infini...
- Regular price
- $77.00
- Regular price
-
- Sale price
- $77.00
- Unit price
- per
